Latest Album

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut rhoncus risus mauris, et commodo lectus hendrerit ac.

banner
Dora Lewis

Studio line +420774744408

SSL, NEVE, Focusrite, Amek? Každá doba má svůj typický zvuk díky mixážním konzolám.

Sunteem records, mixážní pulty, Neve, SSL, Focusrite

SSL, NEVE, Focusrite, Amek? Každá doba má svůj typický zvuk díky mixážním konzolám.

Pohledy na fotky do zahraničních studií byly pro mě vždycky lákavé, top technika vždy okouzlila. Možná jste se někdy zasnili jako já a zatoužili mít velký studiový pult. Všechno to vypadá krásně, těch tlačítek a faderů! A pak příjde vystřízlivění. Tak kupříkladu aktuálně je na prodej SSL 9000 J Super Analogue z Abbey Road. Pult má téměř pět metrů, pár tun a jeho cena k diskuzi začíná na £60,000 bez DPH. Takový pult si prostě jen tak nekoupíte, ale… neznamená to, že nemůžete mít na vaší nahrávce jeho zvuk!

Toto zamyšlení si neklade za cíl mapovat kompletní historii studiových pultů a v žádném případě se nechci pouštět na tenký led elektroinženýrů, kteří by dokázaly po teoretické stránce rozcupovat některé mé technické popisky situace. Chci psát jednoduše, pro laiky, kteří hledají odpověď na otázku, jak to udělat, aby jejich skladba byla jednoduše autentická a správně zvukově usazená. Často řeším právě požadavek na to, aby skladba zněla jako ta či ona. Pak se musíme podívat na datum nahrávky a zamyslet se na jakém gearu věc vznikala.

Jen si v rychosti v hlavě přehrajte ikonické písničky v průřezu od 50tých let do součastnosti. Minimálně do 90tých let budete schopni jasně identifikovat charakteristický zvuk, vibe nebo chcete-li „smrad“, který každá dekáda měla a dokázala otisknout do legendárních desek. Kladete si otázku, čím to, že to prostě znělo tak nebo tak? Odpovědí proč by bylo více (záznam na pás vs. na digitál, kvalita zvukových karet a převodníků, sample rate, bitová hloubka…), ale jeden ze základních kamenů celého procesu jsou bezesporu mixážní pulty nebo chcete-li konzoly.

 

Focusrite SC od Brainworx

Focusrite SC od Brainworx

Jak šel čas a vývoj techniky a technologie, pulty dostávaly nejen nové možnosti na počet kanálů, ale především se zásadně vylepšovaly zvukové obvody, které řekněme méně šuměly. V běhu času jsme tak slyšely kytarové nahrávky vybuzených mixů Neve, pak dostávaly alba krémovější zvuk SSL, až po digitálně sterilní pulty posledních let, u kterých se hledal právě „ten zvuk“.

Každá doba má svůj typický zvuk díky mixážním pultům, není jedno na čem budete tvořit váš track. V Sunteem records dostane váš track správný sound právě díky správně zvolené konzole. Vše si nejdříve společně konzultujeme, vysvětluji výhody a nevýhody dané cesty pokud chceme získat autentický zvuk.

Miluji tu svobodu, když si můžu vybrat mezi SSL 4000 E nebo SSL 4000 G. Pokud produkuji hip hop téměř automaticky sahám po ikoně SSL 9000 J pro analogový vibe 90tek a milénia. Pokud potřebuji čistý, popový zvuk zvolím například Focusrite SC. No a na drsné vintage kytarové věci tu máme Helios Type 69, Neve 88RS nebo Neve 1073. Chci-li vintage trip do 80tek pak je k dispozici Neve 80 Series Console a 80 Series Mix Buss. A pak jsou tady Manlex Voxbox, Century Tube Channel Strip, Avalon VT-737 Tube Channel Strip pro R&B a hip hop. Pokud chceme získat zvuk 60tých let můžeme použít například UA 610 nebo UA 610-B.

Tak to byl malý vhled do historie a teď už chápete, že není jedno s jakým nástrojem začnete svou práci. Je dobré vybírat nahrávací studio dle toho, kde své práci rozumí, protože nemůžete jen tak střílet kanonem na vrabce.

No Comments

Post a Comment